Ako sa vám páči Prirodzene? Podeľte sa s nami

Vaše 2 %

Logo Prirodzene sexuálne vzdelávanie

Sexualita a spoločnosť

Sex-pozitívne myslenie

Všetky články na Prirodzene Webe sú písané v duchu sex-pozitívneho myslenia. 

Čítať ďalej

Sexuálne vzdelávanie vo svete

Cieľom sexuálneho vzdelávania je poskytnúť ľuďom informácie a zručnosti, ktoré im umožnia robiť zdravé rozhodnutia o sexe a sexualite. Spôsobov, akými sa po svete vyučuje sexuálna výchova je mnoho, no nie všetky sú dostatočne zmapované. Najrozsiahlejší výskum v tejto oblasti je v USA, kde je sexuálna výchova dlhoročnou témou. V jednotlivých štátoch USA sa vyučujú rozdielne programy a neexistuje tam jednotný názor na to, ktorý model je ideálny na dosiahnutie cieľa sexuálneho vzdelávania. Niektoré štáty USA, ale aj napr. Európskej únie, sa zhodujú na tom, že najlepší prístup je tzv. komplexné sexuálne vzdelávanie. Existujú však aj mnohé iné typy programov, ktoré sa vyučujú najmä v USA.

Čítať ďalej

LGBTI+/queer komunita

Skratka LGBT zahŕňa lesby, gejov, bisexuálov/kytransrodových ľudí. Niekedy sa k nej pripája písmeno Q, ktoré označuje queer identitu, písmeno I, ktoré označuje intersex ľudí, a „+“, ktoré označuje iné sexuálne a romantické orientácie či rodové identity, ako asexuálna orientácia, nebinárna identita a iné. Pri toľkých písmenách a slovách sa ľudia niekedy strácajú a nerozumejú, kto všetko vlastne do LGBTI+ komunity patrí, a koho vlastne táto skratka zahŕňa. LGBTI+ komunita je veľmi rozmanitá skupina ľudí, ktorí sa stretávajú s rôznymi špecifickými problémami a zážitkami. 

Čítať ďalej

Sex

Sexuálne aktivity

Odpoveď na otázku „čo je sex?“ sa mnohým môže zdať relatívne priamočiara. Sex (súlož, sexuálny styk, atď.) je najčastejšie definovaný ako penilno-vaginálna penetrácia medzi mužom a ženou. Takáto zjednodušená definícia sexu by však znamenala, že niektorí homosexuálni ľudia, mnohí zdravotne postihnutí ľudia, niektorí ľudia s vaginizmom, vulvodyniou či s erektilnou dysfunkciou, mnohí intersex ľudia, ľudia, ktorí nemajú radi penetračný sex a ďalšie početné skupiny by nikdy nemohli či nedokázali mať sex. To však, samozrejme, nie je pravda. Za sex sa môžu považovať všetky druhy priamej konsenzuálnej sexuálnej interakcie medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi, prípadne interakcia so svojím vlastným telom. Sex je teda praktická realizácia sexuality tvorená komplexom telesných, citových a psychických procesov. 

Čítať ďalej

Telesné a emocionálne procesy: Sexuálna túžba a sexuálna aktivita

Cyklus sexuálnej aktivity

Čítať ďalej