Ako sa vám páči Prirodzene? Podeľte sa s nami

Vaše 2 %

Logo Prirodzene sexuálne vzdelávanie

Ako sa chrániť proti neželanému tehotenstvu a prenosu PPI

Sexuálne zdravie - Antikoncepcia a bariéry

Jednou z najčastejších tém, ktoré riešia ľudia v súvislosti s ich sexuálnym životom, sú antikoncepčné metódy (t.j. metódy, ktoré zabraňujú neželanému tehotenstvu). V dnešnej dobe je už antikoncepčných metód veľa, avšak väčšina z nich nie je dostupná pre každého. Každému človeku vyhovujú iné metódy, či už z hľadiska komfortu, zdravotného stavu, životného štýlu, ceny, prístupu k lekárňam a k lekárskym zariadeniam a podobne. Účinnosť antikoncepčnej metódy sa určuje na základe tzv. tehotenského čísla, ktoré obsahuje 2 údaje. Keď hovoríme, že tehotenské číslo určitej antikoncepčnej metódy je napríklad 2 – 7, znamená to, že pravdepodobnosť otehotnenia (teda zlyhania antikoncepčnej metódy) je u 2 až 7 žien zo 100, ktoré používajú danú metódu po dobu 1 roka. Prvé číslo (2) označuje pravdepodobný počet tehotenstiev pri pravidelnom a dôslednom používaní metódy a druhé číslo (7) pravdepodobný počet tehotenstiev pri nedostatočne pravidelnom a nedostatočne dôslednom používaní metódy.

Väčšina antikoncepčných metód nechráni aj proti prenosu pohlavne prenosných infekcií (PPI). Ochranné metódy proti prenosu PPI (tzv. „bariéry“) by mal používať každý, bez ohľadu na to, či pri sexuálnom styku existuje riziko otehotnenia. Mnohé PPI sa prenášajú pri kontakte kože s kožou, iné sa prenášajú slinami, či tekutinami ako vaginálny výtok alebo spermie. 

Nasledovný zoznam zahŕňa typy metód ochrany proti neželanému tehotenstvu a prenosu PPI, ktoré sú v súčasnosti dostupné na Slovensku. Informácie sú však orientačné a vždy je nevyhnutné sa poradiť s odborníkom/odborníčkou.

Rôzne antikoncepčné a ochranné metódy


Hormonálna antikoncepcia


1. Kombinovaná (vo forme tabletiek): 


2. Jednozložková- gestagénová (vo forme tabletiek):


3. Náplasť:


4. Implantát – podkožný gestagénny systém:


5. Vnútromaternicový hormonálny systém/ teliesko:


6. Vaginálny krúžok:


Nehormonálna antikoncepcia


1. Vnútromaternicové teliesko – medené:


2. Diafragma alebo pesar:


3. Spermicídne látky:


Bariéry proti PPI


Bariéry zabraňujú neželanému tehotenstvu a zároveň znižujú riziko prenosu PPI. Je nevyhnutné ich používať pri akomkoľvek type sexu, pri ktorom dochádza k styku genitálií s kožou, s ústami, s inými genitáliami. Nesmieme však zabúdať, že rôzne typy bariér môžu riziko prenosu PPI znížiť, ale nie odstrániť. Preto sa za prípadné nakazenie sa PPI netreba hanbiť. Pri akýchkoľvek príznakoch je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Znížiť riziko prenosu PPI môžeme aj pravidelným testovaním sa a správnou komunikáciou s partnermi/kami o našom zdravotnom stave.

1. Externý kondóm – Prezervatív

„Bežné“ kondómy sa naťahujú na penis/na sexuálnu pomôcku a sú aj pomerne rozšíreným druhom antikoncepcie. Je relatívne jednoduché ich zohnať, dajú sa kúpiť aj v potravinách či v drogérii. Existujú rôzne typy, veľkosti aj značky kondómov, sú vyrábané z rôznych materiálov, niektoré sú ochutené, vrúbkované, lubrikované a podobne. Tehotenské číslo je 2 – 15.


Externý kondóm Penis s externým kondómom


2. Vnútorný kondóm/ Femidóm

Femidóm je v podstate vaginálny kondóm. Vkladá sa do vnútra vagíny (alebo do konečníka), pokojne aj niekoľko hodín pred sexuálnym stykom. Chráni pred prenosom PPI a pred nechceným otehotnením rovnako, ako bežný kondóm. Nie je také jednoduché ho dostať a je aj drahší, ale dá sa kúpiť v sexshopoch alebo cez internet.


3. Kondóm na prst/ rukavice

Kondóm na prst (angl. finger condom) vyzerá veľmi podobne ako bežný kondóm, ale je užší a kratší, keďže sa má naťahovať na prst/y. Dá sa použiť pri akejkoľvek sexuálnej aktivite, pri ktorej dochádza k dotyku rúk a genitálií. Zabraňuje prenosu PPI, zaneseniu baktérií do vagíny/análneho otvoru a chráni pred drobnými rankami, ktoré môžu na genitáliách spôsobiť nechty. Kondóm na prst je lacnejší než bežný kondóm, nie je však bežne dostupný. Podobným spôsobom sa dajú použiť aj latexové rukavice. Vždy je dôležité používať sterilné rukavice, ktoré sú bezpečné a šetrné k telu. Takéto rukavice sa často dajú kúpiť v lekárni či v drogérii. 


4. Koferdam

Koferdam (dental dam) je štvorcový kus blany väčšinou vyrobený z latexu. Používa sa pri vulvárnom alebo análnom orálnom sexe. Pokladá sa na tú časť tela (vulvu/ análny otvor/ perineum), ktorá bude v kontakte s ústami. Zabraňuje prenosu PPI. Koferdam nie je na Slovensku dostupný v bežných obchodoch, dá sa však vyrobiť z bežného kondómu. Na internete je dostupných množstvo návodov, ktoré vysvetľujú, akým spôsobom sa to robí.


Iné antikoncepčné metódy


Okrem spomínaných metód takisto existujú dlhodobé operačné antikoncepčné zákroky, ako ligácia vaječníkov či vazektómia. Niektorí ľudia používajú tzv. prirodzené metódy plánovaného rodičovstva, ktoré spočívajú v zabránení vniknutiu spermií do pošvy, predovšetkým v období ovulácie. Tieto metódy však nie sú veľmi spoľahlivé a odporúčajú sa len pre páry, pre ktoré by otehotnenie nespôsobilo výrazný problém. V núdzových prípadoch je možné pristúpiť k zabráneniu nechcenému tehotenstvu po sexuálnom styku užitím tzv. „tabletky po“, k zavedeniu medeného telieska po styku alebo k ukončeniu tehotenstva prostredníctvom interrupcie. „Tabletka po“ s obsahom levonorgestrelu je voľnopredajná, je nutné ju užiť do 72 hodín po nechránenom sexuálnom styku, najlepšie do 12 hodín. „Tabletka po“ s obsahom ulipristalu je taktiež voľnopredajná a dá sa užiť až do 5 dní od styku. Mali by sa však používať len v nevyhnutných prípadoch.

Všetky antikoncepčné metódy aj bariéry proti prenosu PPI majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré často súvisia ako s konkrétnou značkou či typom, tak aj s jedinečnosťou našich tiel a osobnými preferenciami. Ak si človek nie je istý, aká metóda je preňho tá správna, mal by sa poradiť so svojím lekárom/kou.




ZDROJE:


“Antikoncepcia: Aké Sú Typy Antikoncepcie? Ktorú Si Zvoliť? Aké Riziká so Sebou Prináša?” Lekar.sk, October 28, 2020. https://lekar.sk/clanok/antikoncepcia. 

Freedman, Beth, and Nancy Padian. “Barrier Methods.” Prevention UCSF. University of California San Francisco. School of Medicine. Department of Medicine. Division of Prevention Science. Accessed April 15, 2021. https://prevention.ucsf.edu/research-project/barrier-methods. 

“Metódy a Formy Antikoncepcie.” Spoločnosť pre plánované rodičovstvo, December 1, 2010. https://rodicovstvo.wordpress.com/antikoncepcia/metody/.

“Typy Antikoncepcie. Akú Si Zvoliť?” Najlekáreň.eu, 2020. https://www.najlekaren.eu/aktuality/typy-antikoncepie-aku-si-zvolit.html. 

“Your Contraception Guide.” NHS Choices. NHS, March 17, 2021. https://www.nhs.uk/conditions/contraception/?tabname=methods-of-contraception.