Ako sa vám páči Prirodzene? Podeľte sa s nami

Vaše 2 %

Logo Prirodzene sexuálne vzdelávanie

Hygiena a čistota u ľudí s vulvou

Ľudské telo - Anatómia

Je dôležité dbať o správnu hygienu v oblasti našich genitálií. V prvom rade si však treba povedať, že vagína je orgán, ktorý sa čistí sám! Vaginálny výtok je spôsob, akým sa vagína zbavuje škodlivých baktérií, hlienu a odumretých buniek. Výtok slúži na lubrikáciu sliznice vagíny, zaisťuje jej ochranu pred drobnými ranami a pred infekciami. Zároveň pomáha udržiavať zdravú vaginálnu mikroflóru a optimálne pH. Výtok sa väčšinou začne produkovať v období puberty a môže mať rôznu farbu aj konzistenciu v závislosti od menštruačného cyklu a iných hormonálnych zmien. Bežný a zdravý výtok je priesvitný až biely, môže mať jemne kyslastý zápach a konzistenciu podobnú bielku vajíčka, pričom jeho množstvo sa tiež môže meniť počas cyklu. Pred sexuálnymi aktivitami, počas aj po nich sa tiež môže konzistencia, zápach aj množstvo výtoku meniť. Iné typy výtoku zahrňujú:

Mierne ružový alebo hnedý výtok:


Výtok, ktorý obsahuje krv:


Hrudkovitý biely výtok:


Sivastý výtok:


Mierne žltý alebo zelený výtok:

Každý človek by mal poznať svoje genitálie. Je dôležité sledovať si svoj cyklus, prípadne si zapisovať zmeny, ku ktorým počas cyklu dochádza. Niektorí ľudia majú veľké množstvo výtoku, iní ho majú veľmi málo, niekedy je viac hrudkovitý, niekedy takmer vodový. Všeobecné opisy rôznych typov výtoku nám môžu byť nápomocné, ale vždy by sme sa mali spoliehať hlavne sami na seba. Ak má človek pocit, že sa mu zmenil typ výtoku, alebo pociťuje akýkoľvek nepríjemný alebo nezvyčajný pocit v oblasti svojich genitálií, mal by to čo najskôr konzultovať so svojim lekárom/ lekárkou.

Predísť niektorým problémom môže človek aj vďaka správnej starostlivosti o svoju vulvu. Preto je ideálne dodržiavať nasledovné zásady. 
ZDROJE:

Baldwin, John, and Janice Baldwin. “SexInfo Online.” SexInfo Online: nonprofit organization. University of California, Santa Barbara . Accessed January 1, 2021. https://sexinfoonline.com/. 

Brochmann, Nina, and Ellen Støkken Dahl. The Wonder Down Under. Hodder & Stoughton, 2018. 

Mráz, Peter, and Kamil Belej. Anatómia Ľudského Tela 2. Slovak Academic Press, 2016.