Ako sa vám páči Prirodzene? Podeľte sa s nami

Vaše 2 %

Logo Prirodzene sexuálne vzdelávanie

Samovyšetrenie genitálií a prsníkov – prevencia rakoviny

Sexuálne zdravie - Zdravotné problémy

Výskyt rakoviny každým rokov rastie. Výskyt niektorých typov rakoviny, ako rakoviny pľúc, môžeme minimalizovať svojím správaním, pri iných sa riziko zásadne ovplyvniť nedá. Najdôležitejším nástrojom v boji s rakovinou je preto prevencia. Sem patria pravidelné kontroly u obvodného/ej lekára/ky, pravidelné gynekologické vyšetrenia, vyšetrenia krčka maternice, mamografia, ultrazvuk/sonograf prsníkov, urologické vyšetrenia, vyšetrenia prostaty a podobne. Dôležitou prevenciou je aj očkovanie proti HPV, ktoré výrazne znižuje pravdepodobnosť výskytu rakoviny krčka maternica, vulvy, vagíny, penisu aj konečníka. Popri prevencii je v boji proti rakovine veľmi dôležitá aj včasná intervencia, ku ktorej môžeme prispieť aj my sami. Samovyšetrenie genitálií a prsníkov je neodmysliteľnou súčasťou boja proti rakovine, môže byť však prospešné aj pri diagnostike iných zdravotných problémov. 


Samovyšetrenie semenníkov a penisu

Pravidelné samovyšetrenie semenníkov je dôležitou súčasťou prevencie rakoviny semenníkov. Tá postihuje najmä mladých ľudí medzi 15. a 35. rokom života. Väčšina prípadov, ktoré sa zachytia včas, sa dá liečiť. Ideálne je vykonávať samovyšetrenie semenníkov aspoň raz mesačne a to od začiatku puberty.

Semenníky by sa mali kontrolovať vo vzpriamenej polohe, napríklad v teplej sprche alebo pred zrkadlom, keď miešok voľne visí. Jeden zo semenníkov je väčšinou o niečo nižšie. Pri samovyšetrení je dôležité sústrediť sa najmä na zmeny tvaru a veľkosti, na prípadné hrčky či nezvyčajné útvary. Odporúča sa použiť aj malé zrkadielko na vyšetrenie spodnej časti miešku či penisu. Samovyšetrenie sa vykonáva v nasledujúcich krokoch:


Samovyšetrenie penisu môže byť spojené so samovyšetrením semenníkov, pri ňom je však nutné sústrediť sa na celú oblasť genitálií. Rakovina penisu je veľmi zriedkavé ochorenie, je však rovnako dôležité podniknúť potrebné kroky na jej prevenciu. Samovyšetrenie penisu môže pomôcť aj ku skorej diagnostike pohlavne prenosnej infekcie. Vykonáva sa v nasledujúcich krokoch:

V prípade zistenia zmien, opuchu, neznámych útvarov alebo čohokoľvek neobvyklého na semenníkoch, na miešku alebo na penise je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. 


Samovyšetrenie prsníkov a vulvy

Pravidelné samovyšetrenie prsníkov je dôležitou súčasťou prevencie rakoviny prsníkov. Je to totiž najčastejšie diagnostikovaná rakovina u ľudí s vulvou. Ideálne je vykonávať samovyšetrenie prsníkov aspoň raz mesačne a to od začiatku puberty, vždy do piateho dňa po menštruácii. Prsníky sa vyšetrujú hmatom a zrakom. Tkanivo prsníkov je citlivé a reaguje na zmeny hladín hormónov počas menštruačného cyklu, v období tehotenstva, dojčenia a počas menopauzy. V prsníkoch sa bežne vyskytujú hrčky, ktoré nepredstavujú problém a v priebehu cyklu sa môžu meniť. Samovyšetrenie prsníkov sa vykonáva v nasledujúcich krokoch:

1. Vyšetrenie vo vzpriamenej polohy v stoji: 

2. Vyšetrenie v ľahu: 


Samovyšetrenie vulvy je tiež veľmi dôležité. O rakovine vulvy nie je také všeobecné povedomie ako o rakovine prsníkov, ale jej prevencia je rovnako dôležitá. Samovyšetrenie vulvy môže pomôcť aj ku skorej diagnostike pohlavne prenosnej infekcie či iných zdravotných problémov. Malo by sa vykonávať raz mesačne v rovnakej časti cyklu, mimo obdobia menštruačného krvácania. Vykonáva sa v nasledujúcich krokoch:

V prípade zistenia zmien, opuchu, neznámych útvarov alebo čohokoľvek neobvyklého na prsníkoch alebo v oblasti vulvy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc.
ZDROJE:

Blahd Jr. MD, William H., and H.  Michael O’Connor MD . “Genital Self-Examination.” CS Mott Children’s Hospital. Michigan Medicine. Mott Children’s Hospital, February 26, 2020. https://www.mottchildren.org/health-library/sig40811

Jewell , Tim, and J. Keith Fisher, MD . “What to Expect from a Penile and Testicular Exam.” healthline, July 30, 2019. https://www.healthline.com/health/penis-exam#what-it-screens-for

“Rakovina Sa Dá Poraziť, Dôležitá Je Prevencia. Slovensko Má Najmodernejšie Prístroje Na Liečbu Rakoviny.” Rakovina sa dá poraziť, dôležitá je prevencia. Slovensko má najmodernejšie prístroje na liečbu rakoviny. AGEL SK. Skupina AGEL, February 3, 2020. https://www.agel.sk/media/tlacove-spravy/200203-prevencia-rakoviny.html

“Vulvar Cancer.” Mayo Clinic. Mayo Foundation for Medical Education and Research, October 23, 2020. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vulvar-cancer/symptoms-causes/syc-20368051.