Ako sa vám páči Prirodzene? Podeľte sa s nami

Vaše 2 %

Logo Prirodzene sexuálne vzdelávanie

Menopauza

Ľudské telo - Vývin človeka

Menopauza je pojem, ktorý označuje neprítomnosť menštruácie po dobu viac ako 12 mesiacov. Bežný nástup menopauzy je okolo veku 52 rokov. Dochádza vtedy k fyziologickému zlyhaniu vaječníkov, ktoré je spôsobené starnutím. Jeden z prvých príznakov je nepravidelná menštruácia. Väčšina ľudí s vulvou si prejde menopauzou medzi 40. a 58. rokom života. Okrem prirodzenej menopauzy existuje aj umelo vyvolaná menopauza, a to v prípade, že vaječníky sú chirurgicky odstránené z tela, dôsledkom chemoterapie či niektorých hormonálnych liekov, v dôsledku zdravotných problémov ako je endometrióza či rakovina maternice. Symptómy umelo vyvolanej menopauzy sú rovnaké ako pri prirodzenej menopauze, s tým rozdielom, že nenastávajú postupne ale v rozmedzí veľmi krátkeho času. 

Ľudia s vulvou sa narodia s pevným množstvom vajíčok, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch. Tie sú zodpovedné za produkciu estrogénu a progestínu. So stúpajúcim vekom klesá produkcia estrogénu a uvoľňovanie vajíčok je menej pravidelné či menej časté. V momente, kedy žena nedostala menštruáciu 12 mesiacov, vaječníky ďalej neuvoľňujú vajíčka a produkcia estrogénu je výrazne nižšia, než pred menopauzou.

Príznaky menopauzy zahŕňajú:


Tieto príznaky sú spôsobené nedostatkom estrogénu. Väčšina z bežných symptómov vymizne po pár rokoch, existujú však spôsoby, akými sa dajú príznaky zmierniť.

Odporúča sa:


Dlhodobé následky menopauzy a starnutia zahŕňajú nasledovné:


V prípade, že symptómy menopauzy sú veľmi silné alebo bránia človeku vo vykonávaní bežných činností, môžu byť liečené hormonálnou terapiou. Estrogén je možné nahrádzať vo forme tabletiek, náplastí, gélov či sprejov. Najúčinnejším spôsobom zmierňovania príznakov menopauzy je HMT (hormonálna menopauzálna terapia). Tá väčšinou zahŕňa suplementy estrogénu a progestínu, ktoré pomáhajú, aby menopauza nastupovala postupne a pozvoľne.
ZDROJE:

Baldwin, John, and Janice Baldwin. “SexInfo Online.” SexInfo Online: nonprofit organization. University of California, Santa Barbara . Accessed January 1, 2021. https://sexinfoonline.com/menopause/.